ALTIN
 2.449,87
DOLAR
 32,8463
STERLİN
41,6020
EURO
 35,1808

2024 AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülü başvuruları başladı

Ödül her yıl, “Batı Balkanlar ve Türkiye’de Haberciliğin Niteliğinin ve Bağımsız Gazeteciliğinin Güçlendirilmesi II” projesi kapsamında araştırmacı gazetecilerin olağanüstü başarılarını tanıma, tanıtma ve teşvik etme amacıyla düzenleniyor. 

06 Haziran 2024 20:07
2024 AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülü başvuruları başladı

Türkiye’nin yanı sıra projenin diğer paydaşları Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ, Sırbistan ve Kuzey Makedonya’da da düzenlenmekte olan ödül, bir önceki yılın en önemli araştırmacı gazetecilik haberlerine veriliyor. Ayrıca söz konusu bölgeyi kapsayan en iyi araştırmacı gazetecilik haberleri için AB, bu yıl ikincisi gerçekleştirilen bir bölgesel başarı ödülü de tertip ediyor.

Ödül için; Türkiye’de basılı, radyo, televizyon veya çevrim içi herhangi bir medya mecrasında, 1 Ocak 2023-31 Aralık 2023 tarihleri arasında, Türkçe veya diğer dillerde yayınlanmış haberler için bireysel ya da grup olarak başvuru yapılabilir. YouTube/ TikTok/ Instagram/Podcast gibi yenilikçi formatlarda hazırlanan araştırmacı gazetecilik haberleriyle de başvuru gerçekleştirilebilir.

Başvuru sahiplerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve Türkiye’de bir medya kuruluşunda çalışması şartı aranıyor.

Ödüle aday gösterilecek haberlerin, organize suç, yolsuzluk, aşırılığın yükselişi, yabancı odakların etkisi, dijital alan dahil tüm temel hak ihlalleri, bölgesel ekonomiyi etkileyen, etkisi sınırları aşan ve ülkelerin bakış açısını değiştiren meseleleri, AB entegrasyon sürecinde yaşanan zorlukları esas alması bekleniyor. Geçmiş yıllarda ödül alan haberlere ulaşmak için tıklayın.

Türkiye için ödül fonu; toplam 10 bin Avro.

Birincilik ödülü 5 bin Avro, ikincilik ödülü 3 bin Avro, üçüncülük ödülü 2 bin Avro.

Bölgesel ödül için ödül fonu; toplam 10 bin Avro.

Birincilik ödülü 5 bin Avro, ikincilik ödülü 3 bin Avro, üçüncülük ödülü 2 bin Avro.

Ulusal ve bölgesel yarışma jürileri kıdemli editörler, medya uzmanları ve gazeteciler ile aynı kriterleri taşıyan proje konsorsiyumu temsilcilerinden oluşacak.

Her iki ödül için de son başvuru tarihi: 13 Haziran 2024 23:59 TSİ

 

 

   Katılımcılar, “yalnızca ulusal yarışma”, “yalnızca bölgesel yarışma” veya “her iki kategori” için başvuru yapılabilecek.

   Ulusal juri üyeleri, ulusal yarışmaya katılanlar içinde bölgesel etki taşıdığına inandıkları haberleri, bölgesel yarışma için aday gösterebilecek.

   Her iki kategoriye başvuran adaylardan, ulusal ödülü kazanamayanlar, koşulları taşımaları halinde Bölgesel Ödül için yarışmayı sürdürecek.

 

Daha fazla ayrıntı için [email protected] ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.