ALTIN
 2.449,87
DOLAR
 32,8463
STERLİN
41,6020
EURO
 35,1808

Tarihe not düşmek için yazıyoruz.

Evet ne yazarsak yazalım kamu yararı hep önceliğimiz olmuştur.

Kamu yararı için konuşuruz ve yazarız.

Sorunlarımız olsa da sorumluluklarımızın gereği için ısrar ederiz.

Yerinde dönüşüm diyerek Malatya’ya hiçbir katkıları olmayan, aksine aldıkları altını Malatya’da en pahalıya satan, KDV ve vergiyı sıfırlamak için inşaat sektörüne giren Kuyumculara 5 katlı 6 bloktan oluşan bir Çarşı yaparsanız yazarız kardeşim…

Görmezden gelseniz de, duymasanız da, sağır sultanları oynasanız da bizim görevimizdir yazmak.

Zemin harici iki katı bodrumu olan zemin ve üstü 4 katlı Kuyumcular Çarşısı şehrin göbeğinde nasıl oluyor bize de anlatın.

Bir dostumuz yazmış “Türkiye ve Dünya da 5 Katlı Kuyumcular Çarşısı var mıdır?” diye sormuş.

Böyle bir rezalete hiçbir yerde izin vermezler. Hele hele deprem yemiş Malatya’da Kuyumcular adına şehrin göbeğine, Söğütlü Camiyi de yerinden edecek şekilde bir guruba ayrıcalık tanımazlar.

Ruhunu kaybetmiş, gözlerini para hırsı bürümüş rantçılara hiçbir yerde ayrıcalık tanımazlar.

Ama Malatya’da şehrin göbeğinde, trafiği dahi aksatacak bir alanda, eski Belediye Binasının tam karşısında 5 katlı bir çarşıya izin verirler. Proje hazırlarlar, bir de uygulamaya geçerler. Biz yazmasak vatandaş bilmeyecek…

Malatya’yı yönetenler müdahale etmiyor, Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er sessiz kalıyor, Battalgazi Belediye Başkanı Bayram Taşkın işi Ankara’ya havale etmiş. Odalar, Borsalar, Birlikler sadece izliyor. Malatya Milletvekillerinden Veli Ağbaba hariç Milletvekilleri de Kuyumculardan yana saf durmuş görünüyorlar.

Nereden bakarsanız bakınız Kuyumcular adı verilen Çarşının sadece bir rant projesi olduğu açık ve seçik bir şekilde görülüyor.

Turgut Özal’ın ANAP İktidarının Malatya İl Başkanı kadim dostumuz Rıza Sinanoğlu “Uyan Malatyam Uyan” diyerek şunları yazdı:

“Malatya sevdalıları ne oldu sesiniz niye çıkmıyor, niye tepki göstermiyorsunuz? Malatya da bir çok esnafımız mağdur oldu ses yok. Söğütlü Camiyi yok ettiler ses yok. Kuyumculara olmayan Kuyumcular Çarşısı adı altında büyük bir rantçı binalar yapılıyor. Bununla Malatya’nın sorunu çözüldü mü? Nerede milletvekilleri, nerede iktidar partisi, nerede siyasi partiler, nerede Büyükşehir Belediyesi… Böyle mi Malatya’yı ayağa kaldıracaksınız… Sizleri Allaha havale ediyorum, elbet bir gün Allah bunun hesabını sorar. Uyan Malatyam uyan, bu projeyi yapanlara hesap sorma zamanıdır.”

Rıza Sinanoğlu, dahasını da ekliyor:

“Rahmetli Özal Malatya’ya her geldiğinde Belediye Başkanımızı çağırarak “hala şu binaları yıkmadınız mı?” diyerek, Taş Mağaza’dan başlayarak Sun Taksiye kadar olan alanın yıkılmasını isterdi. Birkaç kez de Belediye Başkanlarına kızmıştır. Bu alan kaçak yapılardan, imarsız ve ruhsatsız yapılardan oluşuyordu. Deprem yıkmış şimdi bu alan açılacağı yerde, devasa bina yapılıyor. Buna fırsat verilmemelidir.”

Malatya’nın sesi Veli Ağbaba dün ziyaretimize geldi, konu bir kez daha Kuyumcuların rant projesine geldi, olanca gücüyle tepki gösterdi:

"Malatya'da rantsal bir çalışma yapılıyor. Kuyumcular için şehrin göbeğinde Caminin yerine işyerleri yapmak en büyük ayıptır. Kuyumculardan başka Malatya'da esnaf mı yok?. Şehrin ana caddesini sıkışık hale getiren bu proje ile belli kesimlere rant yaratmaktır. Ben buna karşıyım, Söğütlü Camiyi yerinden eden bu projeye de ses yükseltiniz. Söğütlü Cami’yi yakında oradan alırlar eski belediyenin yerine yaparlar. Orada caminin ne işi var. Oranın büyük bir meydan olması lazımdı. Şehrin maalesef sesi çıkmıyor. ‘Sahipsiz Malatya’ diyorsun. Sahipsizliğin en büyük sebebi Malatya’dır. Malatya küçük bir rant gurubuna teslim edilmiş.Ayağa kalkınız, yapılan yanlışları hep birlikte haykıralım."

Konu Malatya’da tartışılmaya devam ediyor.

Yapılan yanlışı Malatya gördü, ama yanlış yapanlar rant projesini hala görmezden geliyorlar…

Yapmayın etmeyin…

Güç sizde, karar verende sizlersiniz.

Malatya’ya bu ihaneti yapmayın.

Malatya’yı kalbinden vurmayın.

Vallahi bunun vebali çok ağır olur.

Paranız var, malınız var. Ama bunu yapmayın.

Malatya’nın Kuyumcular Çarşısına değil, konutlara ihtiyacı var…

Bir kez daha yazdık, yazmaya da devam edeceğiz…

Malatya’nın bu ihanet projesine ihtiyacı yoktur…

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.