ALTIN
 2.449,87
DOLAR
 32,8463
STERLİN
41,6020
EURO
 35,1808

Ağbaba: Malatyalılar Ayağa Kalkın

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya şehir merkezinin ranta kurban edildiğini belirterek "Malatya'da Kuyumculardan başka esnaf mı yok. Özal'ın bile daha kaldırmadınız mı dediği yere devasa kuyumcular çarşısı yapmak ayıptır. Malatyalılar her bakımdan ayağa kalkmalıdır" dedi. 

11 Haziran 2024 19:55
Ağbaba: Malatyalılar Ayağa Kalkın

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Gazeteciler Cemiyetine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ağbaba "Gazeteciler Cemiyetimizin genel kurulunda yönetime seçilen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Ayrıca MGC Başkanı Vahap Güner'in Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kuruluna seçilmesinden dolayı da ayrıca kutluyorum. Hayırlı olsun başarılar diliyorum" dedi. 

AÇIKLAMALARDA BULUNDU... MALATYALILAR AYAĞA KALKIN

Malatya'da depremin yaralarının sarılmadığını ve çalışmaların yavaş ve belirsiz bir şekilde devam ettiğini kaydeden Ağbaba "Konteynır dağıtımını bile hala yapamadılar. Kiracılara konteynır vermiyorsun, şimdide kira yardımını kesiyorsunuz. Bu olamaz bu nedenle kiracılar ayağa kalkınız. Malatya'da sulamaya suyuna yüzde 400 zam yapılıyor, muafiyetler kaldırılıyor çifti kardeşlerimiz benim konuşmamı bekliyorlar. Çıkın konuşun  e ayağa kalkınız bu yüzde 400 zammı geri aldırınız. Depremzede kiracılara bir kez daha üvey evlat muamelesi yapılıyor. Kira yardımı bu ay sona eriyor. Kira yardımı neden yapılıyor? Ev olmadığı için. Ev verdin mi kira yardımını kesiyorsun. Evi yıkılan orta ve ağır hasarlı kişilere ev verdin mi? Vermedin. Niye kesiyorsun. Verdiğin kira zaten bir odaya yeter. Bir balkona yeter. Malatya’da şu anda kira 17 bin veya 18 bin lira. Verdiğin kira 7 bin 500 TL. Bunu AFAD’a değil kiracılara söylüyorum. Kiracılar sizde kalkın ayağa. Kiracıya konteyner de vermiyorlar. Ayrıca 80 bin tane eşya yardımı müracaatı var bir tane alan yok. Malatya böyle olduğu sürece bunları çok çeker. Kormayın ben sizin yanınızda yürüyeceğim" dedi. 

Hak sahipliği, deprem konutu, rezerv alanlar konusunda hala yol alınamadığını kaydeden Veli Ağbaba "Rezerv alanlarda belirsizlik devam ediyor. Bir plansızlık almış başını gidiyor, kimin ne yaptığı belli değil. Teslim edilen konut sayısında hala çok gerilerdeyiz. Susmayla olmaz, konuşun, Sivil toplum kuruluşları, odalar, birlikler vatandaşlar konuşun ayağa kalkın ve hakkınızı arayın. Korkmayınız sizin hakkınız aramanız dan doğal bir şey olamaz. Siz sustukça bu işler hep geriye gider, Malatya'da deprem olduğunu bile size unutturular. O nedenle ayağa kalkın diyoprum" şeklind ekonuştu.

KUYUMCULARDAN BAŞKA ESNAF YOK MU?

Şehir Merkezinde Cumhuriyet Çarşısının adının değiştirilerek Kuyumcular Çarşısı diye devasa yapıların yapılması üzerine de konuşan Veli Ağbaba "Malatya'da rantsal bir çalışma yapılıyor. Kuyumcular için şehrin göbeğinde Caminin yerine işyerleri yapmak en büyük ayıptır. Kuyumculardan başka Malatya'da esnaf mı yok?. Şehrin ana caddesini sıkışık hale getirien bu proje belli kesimlere rant yaratmaktır. Ben buna karşıyım, Söğütlü Camiyi yerinden eden bu projeye de ses yükseltiniz. Söğütlü Cami’yi yakında oradan alırlar eski belediyenin yerine yaparlar. Orada caminin ne işi var. Oranın büyük bir meydan olması lazımdı. Şehrin maalesef sesi çıkmıyor. 6 Şubat’ın birinci yılında binlerce insan Adıyaman’da yürüdü, Hatay’da yürüdü, Malatya’da Hakimbey apartmanının anmasına gittik 5 kişiydik. Şehrin sesi çıkmadığı sürece bunları yaşayacak. Kimse ‘sahipsiz Malatya’ diyerek şikayet etmesin. Siyasetçiye, bürokrasiye, Bakan’a bir şey söylemiyorsun dışarıdan ‘sahipsiz Malatya’ diyorsun. Sahipsizliğin en büyük sebebi MalatyaAyağa kalkınız, yapılan yanlışları hep birlikte haykıralım" diye belirtti.

Malatya Valisi Ersin Yazıcı'yı da eleştiren CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba "Vali Başkanlığnda AKP İl Başkanı ve Milletvekillerinin katılımıyla bir toplantı yapıldığını Valiliğin paylaşımında öğrendik. Milletvekili olarak ben ve Belediye Başkanlarımızda bu toplantıya davet edilmedi. O zaman Sayın Vali bu toplantıyı AKP İl Binasında yapaydı. Bu tür işler Malatya'ya yakışmıyor" diye belirtti.

KALKIN AYAĞA
Malatya vatandaşların sorunlar karşısında sessiz kalmasını eleştiren Ağbaba, “Depremde insanlar canını kurtarmak için kaçıyor. Bu insanlara bir buçuk yıl sonra ceza geliyor. Komedi gibi. Şehirde sulama suyuna yüzde 400 zam geliyor, sadece Veli Ağbaba konuşuyor. Kayısıcı kardeşim çıksana sokağa, derdini anlatsana. Ağbaba, konuşsun bir rahatımıza bakalım. Ne yapacaklar sizi, idam mı edecekler. Çık derdini söyle geri alınıyor mu alın mı yor mu? Bizde destek olalım. Şehrin imar planı yapılıyor, rezerv alanları belirleniyor kimsenin haberi yok. Yerinde dönüşüm ve orta hasarın ne olacağı belli değil. Çıkın kardeşim sokağa, sesinizi duyurun. Malatya’da yerel siyasetçilerin bir hedefi vardı. O zamanki Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın bir hedefi vardı. Neydi bu; Eski Belediyenin olduğu bölgenin genişletilmesi, halk bankın yıkılarak büyük bir meydan kazandırılması. Her siyasetçi geldiğinde bunu söyledi. Şimdi orası daha da daraltılıyor. Şehirde başka esnaf yok mu? Onların da sesi çıkmıyor. Malatya kalk ayağa. Sana ne yapacaklar? Daha laf olsun diye konteyner diziyorlar. Ben buradan şehre sesleniyorum. Kalkın ayağa. Şimdi muhtarların pasosu iptal edilmiş. Tasarruf tedbiri diye. Peki, makam araçlarınız niye duruyor. Makam araçlarınızdan inin. İnin tasarrufu görelim. Her şey komedi. Kimsenin sesi çıkmıyor. Bakanlar Malatya’ya geliyor, minibüsle geziyorlar, tasarruf yaptık diyorlar. Ama Malatya’ya özel uçakla geliyorlar. Böyle bir rezillik” şeklinde konuştu. 

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.