ALTIN
 2.449,87
DOLAR
 32,8463
STERLİN
41,6020
EURO
 35,1808

Dünya Gazetesini Malatyalı O İsim Aldı

Dünya Gazetesi'ni Didem Demirkent'ten satın alan Malatyalı İş adamı merak konusu oldu. 43 yıllık gazeteyi satın alan Umut Güner Malatya'da doğdu ve Beşiktaş Spor Kulübünde yöneticilik yaptı. 

28 Mayıs 2024 21:09
Dünya Gazetesini Malatyalı O İsim Aldı

Dünya Gazetesi İnternet sayfasında yeni yönetim konusunda şu bilgilere verildi:

DÜNYA Gazetesi’nin satışı ile ilgili görüşmelerin tamamlanmasıyla birlikte Didem Demirkent, imtiyaz sahipliğini Umut Güner’e devretti. 43 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin ilk ekonomi gazetesi olan DÜNYA, Nezih Demirkent ilkelerine bağlı kalarak, objektif ve tarafsız gazetecilik anlayışı ile yoluna devam edecek.

Güçlenerek yola devam…

2 Mart 1981’de Cağaloğlu Narlıbahçe sokağındaki mütevazi bir bina 3. Katında Nezih Demirkent liderliğinde bir avuç basın emekçisi bir ekonomi gazetesi çıkarma hayaliyle yola çıktılar. Ekonomi gazetesi olarak yayına başladığı ilk gün, manşette şu satırlar yer aldı: “DÜNYA, bugünden itibaren yeni bir biçimde ve yeni bir içerik ile karşınızda…

Amacımız, haber dünyasında ekonomiyi politikayla buluşturabilmek… Hem yurt içinde hem yurt dışında ilkemiz, günümüzün dünyasının hızlı dinamiği içerisinde kendimizi sürekli yenilemek, her geçen gün daha iyi, daha kapsamlı hizmetler sunmak. İnanıyoruz ki, iddiamızın gerçekliğini sözcüklerle değil, sunacağımız hizmetlerde göreceksiniz.”

Nezih Demirkent önderliğinde her biri gazeteciliğin piri kabul edilen isimlerle sadece bir gazete yayın hayatına başlamadı, Nezih Demirkent ilkeleri olarak da kabul edilen manifestosu Türk basınında yeni bir mihenk taşı oluşturdu. Tarafsız ve ilkeli bir yayın ile ekonominin tüm kesimlerinin sesi olacaktı DÜNYA… Nezih Demirkent, “Araştıracak, bulacak ve uygulayacaksın. Bunun için hiç durmadan çalışacaksın. Gazetecilik kısaca budur” diyordu. 43 yıllık yayın hayatında gazete Demirkent ilkelerinden ödün vermedi.

Eksiksiz, her yönü araştırılmış habercilik ve haklı olanın hakkını ortaya koymaktan çekilmeyen yorumlarla ‘Dünya yazıyorsa doğrudur’ sözünün haklı gururuyla bugün yarım asra doğru koşuyor. İsimler değişir ama ilkeler ölmez. Nezih Demirkent’in 2001’de vefatının ardından, bayrağı kızı Didem Demirkent devraldı. Sayısız isim yetiştiren, Türkiye’nin en güçlü kalemlerini barındıran DÜNYA, bu bağlamda Türk ekonomi basının amiral gemisi oldu.

Türk ekonomi basınında koca bir çınar büyüdü. Bugün ekonomi basınında yetişen neredeyse tüm gazetecilerin yolu bu okuldan geçti ve DÜNYA kendi içinde bir okul oldu. DÜNYA Gazetesi bugün, her biri bu okulda yetişmiş çalışanları ve Demirkent gazetecilik ilkeleriyle yeni bir yolculuğa çıkıyoruz…

Siz okuyucularımızla beraber. DÜNYA Gazetesi çalışanları olarak her zaman, doğru, tarafsız habercilik anlayışımızla Nezih Demirkent’in ilkeleriyle Türkiye’nin her noktasında sizin yanınızda olacağız. Anadolu’nun sesini Ankara’ya duyurmak dünyanın haberini gelişmelerini gözlerinizin önüne sermek için her gün masanızda olacağız.

DÜNYA’nın Yayın İlkeleri

1-Özel girişimden ve serbest piyasa ekonomisinden yanadır.

2-Haberde ve yorumda, sansasyondan ve şantajdan kaçınır.

3-Kişilikleri yıpratıcı yayın yapmaz, kişilere alet olmaz; iş dünyasının kişilerini tanıtır.

4- Ekonomik hayatı yönlendirme, belirli kişi ve gruplara çıkar sağlama sonucunu verebilecek haber ve yorumların yayınından kaçınır.

 5-Yeni yöntem ve teknolojilere karşı çıkmaz. Çevrenin, ekonomik gelişmenin sürekli olmasını sağlayacak biçimde, korunması gerektiği görüşünü benimser.

6- Temel görev olarak, iş dünyasının kendi içindeki ve öteki kesimlerle olan iletişimini sağlamayı benimser.

7-Politik gelişmeleri, ekonomik hayatı etkiledikleri ölçüde izler ve gerekiyorsa yorumları ile birlikte verir.

8 -Haber ve yorumların, okurlarına iş hayatında fayda sağlayıcı nitelikte olmasını amaçlar. Bu amaçla, olayı bütün detayı ile kavrayıp, rakamsal olarak ifade etmeye özen gösterir. Uzmanların yorumları ile doğrudan kullanıma hazır bilgi sunar.

9-Haber konusu seçiminde ve değerlendirmesinde, (a) firma, (b) kişi, (c) sektör, (d) bölge, (e) makro ekonomi önem sırasını uygular.

 10- Haberini verdiği olayların gelişimini izler; haberde ve sunuş biçiminde okur alışkanlıklarına saygının gereği olan sürekliliğe önem verir.

UMUT GÜNER MALATYALI...

Aslen Arapgirli olan Güner ailesinin ferdi  Umut Güner 1975 Yılında Malatya'da doğdu. Malatya'da ve İstanbul'da  iş insanı ve yöneticilik görevlerinden bulunan Umut Güner, İlk olarak Mart 2012 tarihinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün Başkanlığına seçilen Fikret Orman'la birlikte çalıştı. Beşiktaş'ta çeşitli görevler alan Güner, Pazarlama komitesi başkanlığı, As Başkan, Transfer Komitesi Başkanı ve Vodafone Park'ın yapımından sorumlu oldu. Güner Dünya Gazetesinde önemli yatırımlar yapmaya hazırlanıyor.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.