Malatya Gazeteciler Cemiyeti
Peşmen Navruzu Korumaya Alındı
05 Mayıs 2021 Gündem 150

Peşmen Navruzu Korumaya Alındı

Malatya'da yetişen Peşman Navruzu adı verilen Iris Peshmeniana bitkisi Malatya'da koruma altına alındı.

Iris Peshmeniana (Peşmen Navruzu) bitkisini Gazeteci Alişan Hayırlı Porga dağlarında görüntüledi. Gazeteci Hayırlı Peşmen Navruzu resmi hakkında bilgi vererek "Bu çiçek sadece Malatya‘da (yüksek dağlarda) yetişiyor. 2012 yılında Prof. Dr. Adil Güner tarafından bilim dünyasına tanıtıldı. Bu çiçeğe, genç yaşta trafik kazasında ahirete irtihal eden Malatya Doğanşehir’li botanikçi merhum Hasan Peşmen hocamızın ismi verildi. Navruzu Yeşilyurt ilçesindeki Porga Dağlarında çektik. Bu bitki koruma altındadır" dedi. 
Fotoğraf: Porga Dağları… Yeşilyurt/Malatya

Nesli Tehlike Altındaki Bitki Türleri Koruma Altına Alındı…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında, Malatya İlinde nesli tehlike altında bulunan endemik 3 türün Tür Koruma Eylem planı hazırlandı. Iris peshmeniana, Ornithogalum malatyanum ve Hypericum malatyanum adındaki değerli ve yok alma tehlikesi altındaki türlerden özellikle Peşmen navruzu adıyla bilinen Iris peshmeniana türünün envanter ve izleme çalışmaları kapsamında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü İl Şube Müdürlüğü teknik ekiplerince arazi incelemesi yapıldı.
nceleme ve araştırma gezisine Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekipleri yanında, İnönü Üniversitesi Biyoloji Bölümü yetkilileri ve İl Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü personelleri de katıldı. Yapılan incelemelerin ardından türün yaşam alanının korunması, yetişme zamanı ve şartları, baskın türlerle ilişkisi, otlatma, beşeri baskılar ve mevsimsel değişimi gibi tespitler için izleme, koruma ve tanıtım çalışmalarına devam edilmesi kararları alındı.

Haber: Haber Merkezi

Top