DUYURULAR
Malatya Gazeteciler Cemiyeti Resmi Sitesidir.
Malatyalı Yazar Necati Güngör beyi İstanbul'da ziyaret
25-01-2022 12:16 190

Malatyalı Yazar Necati Güngör beyi İstanbul'da ziyaret

Gezgin...Öğretmen  İstanbul'da...23 Ocak 2022

Necati Güngör abiyi ziyeret

23 Ocak 2021 tarihinde  

Malatyalı arkadaşım Batuhan Işık beyle, Malatyalı öykü yazarı Necati Güngör abiyle İstanbul Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür ve Sanat Merkezi Roasdet Coffee restaurantta buluşmak için önceden randevulaştık.

 

Kış günü karlı bir havada ,  ayağının kırığı ile bizimle sohbet etmek için yürüyerek 

gelerek bizi onurlandırdı.

Malatyadan, kültür ve sanattan güzel sohbetlerde bulunduk. " Bir hikâye yaz içinde insan olsun öykü " kitabını imzalayarak bana hediye etti...

 

Bu güzel günü bize ayırdığı için Necati Güngör abiye teşekkür ediyorum.

 

Necati GÜNGÖR 

 

" 1949’da Malatya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduğu yıllarda yayımlanan ilk öykü kitabı Yolun Başı (1973), edebiyat çevrelerinde ilgi gördü. 1979’da Sevgi Ekmektir’le Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü’nü, 1990’da Sinema Kuşu Sevgilim’le Ömer Seyfettin Öykü Ödülü’nü aldı. Röportaj dalında Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü’ne ve yine 1990’da Türkiye Jokey Kulübü’nce Yılın Röportajcısı Ödülü’ne değer görüldü. İyiler Genç Ölür (1998) adlı öykü kitabıyla, 1999 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü kazandı. İstanbul’un çeşitli semtlerini nostaljik bir duyarlılıkla anlattığı yazılarını, Bir Taşralının İstanbul Nostaljisi (1990) adlı kitabında topladı. Hayvanların Sır Dolu Dünyası ’nı (2010) ve çocuklar için Babamın Sedefli Çakısı (1990), Masal Kuşu (1992) adlı kitapları yayımladı. Günışığı Kitaplığı’nın Köprü Kitaplar koleksiyonu için Sessiz Yürek (2009) adıyla kitaplaştırdığı öykülerinin ardından, annelik üzerine düşündüren Anneme Bir Ev Alacağım (2011) adlı öykü kitabı da Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı. Güngör’ün, öğretmen ve öğrenci iletişimine odaklanan Sevgili Öğretmenim (2015) adlı öykü kitabı 2017 Naim Tirali Öykü Ödülü’ne değer görüldü. İnsan ilişkilerini ve davranışlarını çocuk gözüyle anlattığı öyküleri Bir Hikâye Yaz İçinde İnsan Olsun (2017), baba ve çocuk iletişimine yoğunlaştığı son öyküleri de Babam Şimdi Çok Uzaklarda (2019) adıyla yayımlandı. Yalın ve sıcak öyküleriyle çocuk edebiyatını  zenginleştirmeyi sürdüren Necati Güngör, İstanbul’da yaşıyor."

( Alıntı / Günışığı Kitaplığı )

 

Yazarın Kitaplarından bazıları

 

 

  • Malatya Valiliği
  • Malatya Büyükşehir Belediyesi
  • Battalgazi Belediyesi
  • Yeşilyurt Belediyesi
  • Basın İlan Kurumu
  • İnönü Üniversitesi
  • turgut özal üniversitesi
Top