Malatya Gazeteciler Cemiyeti
İrfan Buz: Vazgeçmeyen Bir Takım Olacağız
02 Ağustos 2021 Spor 186

İrfan Buz: Vazgeçmeyen Bir Takım Olacağız

Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü İrfan Buz Bolu kampında Yeni Malatya Gazetesine özel açıklamalarda bulundu. Bir aydan beri takımı yeni sezona hazırlayan ve bir yandan da transfer görüşmelerine katılan Buz takımın ihtiyacı olan 6 ve 8 Numara ile bir kanaat oyuncusunun transfer edilmesini bekliyor. Transferde her an imza bekleyen Buz yeni sezon içinde Vazgeçmeden mücadele eden bir Yeni Malatyaspor takımı oluşturmak için çalışıyor. Bolu kampını neşe içinde ve bir aile ortamında kaynaşarak geçiren Yeni Malatyaspor bünyesine kattığı genç futbolculardan da çok şeyler bekliyor.

Tahir ÖZÇELİK

Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü İrfan Buz Bolu kampında Yeni Malatya Gazetesine özel açıklamalarda bulundu. Bir aydan beri takımı yeni sezona hazırlayan ve bir yandan da transfer görüşmelerine katılan Buz takımın ihtiyacı olan 6 ve 8 Numara ile bir kanaat oyuncusunun transfer edilmesini bekliyor. Transferde her an imza bekleyen Buz yeni sezon içinde Vazgeçmeden mücadele eden bir Yeni Malatyaspor takımı oluşturmak için çalışıyor. Bolu kampını neşe içinde ve bir aile ortamında kaynaşarak geçiren Yeni Malatyaspor bünyesine kattığı genç futbolculardan da çok şeyler bekliyor.

Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü İrfan Buz Bolu kampında Yeni Malatya Gazetesine özel açıklamalarda bulundu. Bir aydan beri takımı yeni sezona hazırlayan ve bir yandan da transfer görüşmelerine katılan Buz takımın ihtiyacı olan 6 ve 8 Numara ile bir kanaat oyuncusunun transfer edilmesini bekliyor. Transferde her an imza bekleyen Buz yeni sezon içinde Vazgeçmeden mücadele eden bir Yeni Malatyaspor takımı oluşturmak için çalışıyor. Bolu kampını neşe içinde ve bir aile ortamında kaynaşarak geçiren Yeni Malatyaspor bünyesine kattığı genç futbolculardan da çok şeyler bekliyor. Bolu’da bir aylık kamp yapan Yeni Malatyaspor’u kamp yaptığı otelde Gazetemiz Sahibi Bektaş Karaduman, Yazı İşleri Müdürümüz Vahap Güner, Muhabirimiz Tahir Özçelik ve Gazeteci Sercan Erduran ile birlikte Yeni Malatya Gazetesi ekibi olarak ziyaret ettik. Teknik Direktör İrfan Buz Yenimalatya’nın sorularını cevapladı:

Hocam Yeni Malatyaspor’un hazırlık dönemi nasıl geçiyor. Kampın son günlerine geldiniz. Neler söylersiniz?

Biliyorsunuz çalışmalara Malatya’da başladık. Devamında ise Bolu’ya gelerek çalışmaları sürdürdük. Gecen sezonda, 30 futbolcumuz vardı bunlardan 12’si sözleşmesi sona erdiği için kendilerine teşekkür ederek gönderdik. Yeni transferlerle Bolu kampımızda iyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Genç yetenekli futbolcular aramıza katıldı. İyi hazırlanmamız gerekiyordu eksikliklerimiz vardı, ancak buna rağmen lige hazır bir Malatyaspor’u sezona hazırlamamız gerekiyordu bunun en iyisini bolu kampında yaptığımıza inanıyorum.

Yeni transferler geldi, bir uyum sorunu yaşandı mı, transferler nasıl yapılıyor?

Evet, ayrılan 12 futbolcumuza katkıları için teşekkür ettik. Sözleşmeleri sona ermişti bunların yerine 11 transfer yaptık. Halen 3-4 transferin yapılmasının bekliyoruz. Transfer komitesi başkanımız ve bizim ile birlikte istişare ederek hangi transferlerin yapılmasına karar vermektedir. Takımın ihtiyacı olan mevkilere transfer yapılması için çaba sarf ediyoruz. Ancak her transfer zordur yapılması gereken işlemleri ve görüşmeleri vardır. Bunları çözdüğümüz takdirde 3-4 ihtiyacımız olan mevkilere transfer yapmış olacağız. Birinci olarak Hadadi’yi transfer ettik. İyi bir futbolcu, ihtiyacımız olan bir mevkide oynuyor ve kısa sürede takıma uyum sağlar. Bu sezon kendisinden çok şeyler bekliyoruz. Hem sol bek oynuyor bu yıl bizim sistemiz de değişiklik olacak o sisteme en uygun futbolcularımızdan bir olarak. Haddadi yeni oyuncu sisteminde çok iyi figür olacak. Diğer transferimiz Abit gecen yıl Hatayspor’da çok güzel oyun sergiledi onu Malatyaspor’a transfer ettik. Ondan da çok şeyler bekliyoruz. Diğer transferimiz Tetteh, gecen sezon bizde kiralık oynuyordu, bu yıl bünyemize kattık. Oda zor transferdi onu da almayı başardık. Geçen yıl kiralık oynayan Mallan’ıda Yeni Malatyaspor’da bünyemize kattık. Bu iki futbolcularımızı bonservisi ile aldık. Oyun sistemimize çok katkı verecekler. Bundan sonra genç arkadaşları aldık. İlk etapta bu genç oyuncuları alırken alt liglerden gelen bu arkadaşlar yetenekli futbolcular. Ben görev yaptığım her yerde genç arkadaşlara yer verdim. Burada da o genç arkadaşlardan çok şeyler bekliyorum. Oyun seviyesini yakaladıkları zaman bu genç arkadaşlar Malatyaspor’a büyük katkı sağlayacak.

Yeni transfer görüşmeleri yapılıyor hangi mevkilere transfer yapılmasını bekliyorsunuz?

 Tabi transferler henüz bitmedi, başkanımız ile birlikte çalışıyoruz, görüştüğümüz futbolcular var. Her an aramıza katılacak ihtiyacımız olan transferleri bekliyoruz. Transfer yapmak içinde, transfer yapmak istemiyoruz. İhtiyacımız olan mevkilere transfer yapmak istiyoruz. Şuan için çok iyi bir takımız var. Tabi ki sayısal anlamada transfer yapacağız. Özelikle 6 numara yani libero bölgesine bir transfer yapmak istiyoruz. 8 Numara oynayacak bölgeye de transfer görüşmelerimiz var. Bir kanat oyuncumuza ihtiyacımız var. Bu 3 bölgeye futbolcu almak istiyoruz. Burada da titiz çalışıyoruz. Parametreler de çok önemli, bizi üst seviyelere taşıyacak futbolculara ihtiyacımız var.

Transferlerin gecikmesi sorun olmayacak mı?

 Gerçekten bu transferleri yapmak için hep birlikte çok çalışıyoruz. Bunun müjdesini vermek içinde her an bekliyoruz. İmza aşamasına geldiğinde bunlar açıklanacak. Transfer gerçekten çok zor bir iş, bir sürü parametreleri var, bonservis sorunu var, kulüplerle görüşmeler var, futbolcu ile görüşmeler var. Bunları yaparken de zaman alıyor. Fakat şunu kesinlikle söyle biliriz ki evet transfere ihtiyacımız var. Söylediğim mevkilere mutlaka transfer yapmamamız gerekiyor. Bir 6 numara, bir 8 numara, birde kanat oyuncusu aramıza mutlaka katılacak. Bugünlerde katılmasını bekliyoruz. Görüşmelerimiz devam ediyoruz. Yenimalatyaspor son güne kadar transfere açık bir kulüptür kulüp çıkarları neyi gerektiriyorsa tüm onlar başkanımız tarafından yapılmaya çalışılıyor. Evet transferleri bekliyoruz diğer tarafta ise elimizdeki mevcut kadro ile lige en şekilde sezonu hazırlamaya çalışıyoruz. Başkanımız transfer yapmak için çok çalışıyor. Bizde isteriz transferler erken yapılsın ve aramıza daha önce katılsın ama transferlerinde zor olduğunu unutmamız lazım. Yeni aldığımız 4 futbolcu ile sezon hazırlığına başladık genç futbolcuları aramıza kattık. Tetteh, Mallan, Hadadi ve Abit kampta iyi çalıştırlar ve uyum sağladılar. Ancak zamana ihtiyacı olan genç futbolcularımız var. Tüm bunlarla birlikte dinamik ve mücadele eden bir takımız var. Muhammed Emin diye genç bir arkadaşımızı transfer ettik oda önemli bir futbolcu. Bize etki yapacak futbolcular çok önemli ama onların arasında gelecek ile ilgili doğru adımların atılması gerekiyor.

Genç futbolcular transfer yapılamayan bölgeleri dolduracak kapasitede mi?

 Söylediğim gibi ihtiyaç duyular mevkilere kesin transfer yapılması gerekiyor. Bunu mutlaka bekliyoruz. Bunun arkasında kalan genç oyunculara da zamana bağlı olarak ihtiyacımız var. Hazır olduklarında kadromuzda elbette ki yer vereceğiz. İşte o seviyeyi yakalaya bildiklerin de takımda görev ala bilecekler. Şunu söylemek istiyorum geçen yıl sıkıntımız vardı genç futbolcularımıza yer veremedik. Antrenman da dinamik takıma katkı verecek her futbolcuya benim fıtratımda yer vardır. Tempomuzu yükseltmek istiyoruz. Bunu da genç futbolculara yer vererek sağlamak istiyoruz. Önemli oyuncular alacağız. İyi bir kadro kuracağız. Ama onunla ile birlikte arkadan gelecek genç futbolcuların hazır olması gerekiyor. Futbolcuların oynamak için aç olması gerekiyor hazır olması gerekiyor, o yüzden dinamik kadro kurduğunuzda bu parametre dikkat etmesi gerekiyor. Yeni Malatyaspor’da bunu yapmak için uğraşıyoruz, emek sarf ediyoruz

Trabzonspor maçına Yeni Malatyaspor hazır mıdır?

Trabzonspor maçına fiziksel anlamda çok iyi çalıştık, taktiksel anlamda da iyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Oyun sistemimizi sahaya iyi yansıtıyoruz. Hazırlık maçlarında da bunu en iyi şekilde yapamaya çalışıyoruz. Tatbiki eksiklerimiz var, bunları gidermeye çalışıyoruz. Kampımızın s o n gününde Karagümrük ile son bir hazırlık maçımız olacak. 6 Ağustos da Başakşehir ile karşılaştıktan sonra Malatya’ya döneceğiz. Ve sezonun ilk maçında Trabzonspor’u karşılaşacağız. Sezona iyi başlangıç yapmak istiyoruz. Biliyorsunuz Malatya benim için iyi duygular taşıyor bende Malatya’yı çok seviyorum ve heyecanlanıyorum. Malatya’da çok güzel şeyler yaşadım. Şampiyonluk yaşadım gecen yıl yine hep birlikte ligde kalmanın heyecanı yaşadık. Zor bir yerden çıktık, hep birlikte çıktık. 45 puan ile ligde kalmayı başardık. Bunlardan ders alarak hazırlanıyoruz. İyi bir takım olmamız gerekiyor. Vaz geçmeyen bir Malatyaspor istiyoruz. Mücadele eden ve sonuç alan bir takım istiyoruz. Rahat olmak istiyoruz, sıkıntılar yaşamak istemiyoruz . Bunun içinde çok çalışıyoruz.

 
 

Top