Malatya Gazeteciler Cemiyeti
Tonlarca Harfiyat Kaldırıldı... Kernek Suyu Bulundu
28 Şubat 2021 Gündem 2607

Tonlarca Harfiyat Kaldırıldı... Kernek Suyu Bulundu

Müjdeler olsun Kernek suyu kaynağından yeniden bulundu. Tonlarca hafriyatın ve betonun altına gömülen Kernek Suyu haftalardır yapılan çalışmaların sonucunda eski kaynağına yakın yerde bulundu.

Kernek Semtine adını veren Kernek Kaynak suyu betona gömüldüğü yakın yerde yapılan kazılarda yeniden bulundu. Kaynağından kaynamaya başlayan ve kısa sürede açılan yeri dolduran Kernek suyunun bulunması çevre sakinleri tarafından memnunlukla karşılandı.

Ankara Nallıhan'da bulunan Uyuz suyuna benzetilen Kernek Kaynak suyunun bulunması için tonlarca hafriyat taşındı. Kaynağına yakın yerde yeniden bulunan Kernek Suyu muhafazaya alınarak yeniden yapılacak Havuza doldurulacak ve havuzdan taşacak su da KAnal boyuna aktarılacak. Kernek suyunun daha önceden çıktığı kaynağın üzeri tamamen açılacak ve su kaynağı tamamen yüzeye çıkarılacak. 

Kaynak suyunun bulunmasının ardından Fuzuli Caddesi ile hemen yan bina altında çıkan suların kuruması da bekleniyor. Su kaynağının bulunmasının sevinci yaşanırken, eski şelalenin de betondan arındırılarak yeniden açılması bekleniyor.

Top