Malatya Gazeteciler Cemiyeti
Saldım Çayıra Mevlam Kayıra Anlayışının İflasıdır…
10-08-2020 14:50 10988

Saldım Çayıra Mevlam Kayıra Anlayışının İflasıdır…

Hani meşhur bir ata sözümüz var

”Saldım Çayıra,Mevlam Kayıra ” maalesef üzülerek belirtiyorum ,felaket tellallığı yapmıyorum ama  Malatya’mızda’  Koronayla mücadeleyi tarif edebileceğimiz ,özetleyebileceğimiz sözler  ”Saldım Çayıra,Mevlam Kayıra ”

Pandemiyle mücadele sürecinde yetersiz önlemler, akışına bırakılan normalleşme anlayışını kısa sürede salgının çığ gibi büyümesine neden oldu.

Daha önce defalarca bu sütunlardan, Malatya Valisi Aydın Baruş’a hitaben , salgın sürecinin sloganı haline gelen maske, sosyal mesafe ve el hijyeni kurallarına riayet edilmediğini, denetimlerin yetersiz kaldığını, bu şekliyle devam ederse hastalığın önüne geçilemeyeceği, insanların sanki hiç hastalık yokmuşçasına davrandıklarını  belirtmiştim.

Pandeminin tavan yaptığı dönemde dahi ilimizde hastanelerde bir yoğunluk oluşmamış, hastanelerimizde yığılma olmadığı için Covid-19 tanısı konulan vatandaşlarımıza çok başarılı sağlık hizmeti sunulmuş ve neredeyse ilimizde vakalar sıfıra inmişti…

Son haftalarda ise sadece bir günde günlük vaka sayısının 100’lü rakamların çok üzerinde olduğunu biliyoruz ve gelinen nokta itibariyle hastanelerde ciddi bir yığılmanın da farkındayız. 

Dün alınmayan ya da eksik alınan tedbirler yüzünden ilimizde hastalık patlama noktasına geldi. Geçmişe takılıp kalmadan, şu saatten itibaren pandemiyle mücadele için yeni bir reçeteye ihtiyaç var. İl Hıfzıssıhha kurulu, Malatya’da pandemi neden hızla yayıldı, nerelerde hani hatalar yapıldı, ne gibi önlemler alınması lazım konularını ele almalı ve hızla radikal önlemleri hayata geçirmeli. 

Yaklaşık 20 gün sonra okulların açılması planlanıyor, mevcut tablonun üzerine bir de okulların açılması Malatya’da  zorlaştırabilir veya erken açılma olayı olmaz bakanlığın vereceği karar bekleniyor. bu nedenle Vali Aydın Baruş’a büyük bir sorumluluk düşüyor. Vali Bey’in üzerinde ateşten gömlek var, toplum sağlığımızı çok ciddi oranda tehdit eden hastalıkla mücadele de artık daha fazlasını yapmalı. 

Maske takalım, sosyal mesafeye uyalım şeklindeki tavsiyelerin bir işe yaramadığını, insanların kurallara uymadığını, hastalığın ciddiyetini anlamadıklarını görüyoruz. O nedenle artık yaptırımlar konusu ele alınmalı, asla taviz verilmeden toplum sağlığı adına gerekli planlama yapılıp bugünden tezi yok Türkiye’de virüs belası almış başını gidiyor uyan yok kurallara riayet eden yok. Geçtiğimiz gün yıllarca Sabah Gazetesinde Beraber görev yaptığımız Antalya Sabah Gazetesinde Yıllarca Temsilcilik görevini yapan Gazeteci-Yazar Mehmet Kesim  arkadaşımız  oda tespitlerinde tatillilerin sahillerde yaşanan vahim olayları tespit ederek kaleme  almış dı. Tatilciler döndü, Birde Kır ve ev düğünlerinde  zaten denetim eksikliği kimse maske takmıyor açık hava diye ama halay çekenlerin haddi hesabı yok birde bunları sosyal medyaya canlı yayınlıyorlar…acilen Kır ve ev düğünleri yasaklanmalı.yada sıkı denetlenmeli. Artık bir şeylerin yapmanın vakti geldi de geçiyor da…Lütfen Sayın valim.Artık Radikal kararlar almak için beklemeyin yarın Allah korusun geç kalınabilir.Emniyet Teşkilatına pandemi nedeniyle kendi asli görevlerinin yanı sıra vatandaşların  kurallara uyması için yapmış olduğu çalışmalardan dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Ama Emniyet Müdürlüğüne  sadece yüklenmekle bu sorun çözülmüyor.Sorun Malatya bu vaka konusunda bir bütün olmalı ortak hareket etmeli. herkesi göreve davet edilmeli radikal kararlar alınmalı..SAYGILAR.

Top