Malatya Gazeteciler Cemiyeti
Kiraz: Karahan Tüneli 4 yıl sonra neden kapandı
17 Ekim 2020 Gündem 469

Kiraz: Karahan Tüneli 4 yıl sonra neden kapandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Akçadağ ilçesine bağlı Kürecik’te bulunan Karahan geçidine giderek iktidarı hedef alan zehir zemberek açıklamalar yaparak "Karahan tüneli 4 yıl sonra niye kapandı?" diye sordu.

Karahan Geçidinde açıklama yapan İl Başkanı Kiraz; “Yıllar önce bir tünel yapılmıştı ve 2010 yılında bitirilecek denmişti ama 2016 yılında hizmete açıldı. Çok değil 4 yıl geçmeden tünel kapandı. Burası Doğu’daki bütün illeri Batı'ya bağlayan önemli bir tünel. Yaklaşık dört aydır eski yoldan yani dar, virajlı ve tehlikeli bir yoldan ulaşım sağlanıyor" dedi. 
 
CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz "Tünel yapıldığı zaman bu yollar asfaltlanmıştı. Zamanında bizim paramızla yapmış oldukları asfalttan eser yok. Bir işi de doğru düzgün yapın, bir işi de yüzünüze gözünüze bulaştırmadan yapın. Doğru düzgün iş yapmayı becerebilseler çıkıp teşekkür edeceğiz. Ama maalesef ki bir işi bile yüzlerine gözlerine bulaştırmadan yaptıklarını göremiyoruz.  İhaleler yapılıyor, ihaleler defalarca tekrarlanıyor. Bir yandaştan alınıyor, bir yandaşa veriliyor. Asfaltlar sökülüyor yeni bir yandaşa veriliyor, o da yeni bir asfalt yapıyor. Tamamen rant üzerine kurulu bir sistem. Vatandaşın mağduriyetini hiç düşünmeyen, görmeyen bir anlayışla karşı karşıyayız. 
AKP milletvekilleri çıkıp “tünel kapalı değil” dediler. Tünelin açık olması bir şeyi değiştirmiyor. Tünelin girişi kapalı, yolu tamamen sökülmüş durumda, yolu nerede olduğu, ne zaman bitirileceği belli değil. Burada kamyonlar ve iş makineleri var, yatıya bırakılmış durumda. Herhangi bir çalışma yapılmıyor. Dört aydır kapalı olan tünelin kaç ay, kaç yıl daha kapalı olacağı belli değil. Burayı bir an önce bitirmelerini bekliyoruz. Çağrımızı yineliyoruz. Söz verdiğiniz gibi, açılışını 2016’da yaptığınız Karahan Tüneli’ni açın, insanlar rahat bir şekilde geçişlerini sağlasınlar. Bu kadar vatandaştan topladığınız paraları ve vergileri çar çur etmenize elbette ki müsaade etmeyeceğiz, buna onayda vermeyeceğiz” diye konuştu.
 

Top