Malatya Gazeteciler Cemiyeti
Arapgir'de Hekimhanlı Heykeltraş... Furkan Ekici
20 Kasım 2020 Kültür & Sanat 519

Arapgir'de Hekimhanlı Heykeltraş... Furkan Ekici

Yazar Fikri Demirtaş'ın Arapgir Gezisi yazısında bahsettiği Hekimhanlı Furkan Ekici, Arapgirli Paşa, kültür adamlarının heykellerini yapıyor. Arapgir Beleidye Başkanı Halük Cömertoğlu, Hekimhan'dan iş vererek getirdiği Ekici, Arapgir Belediyesi El Sanatları Atölyesinde de harika işler yapıyor. Yaptığı heykelleri tarihi Kütüphane önüne yerleştirerek burayı sanat sokağına çeviren Furkan Ekici sanata ve sanatçıya önem veren Arapgir Belediyesinde sanatçılığını konuşturuyor.

Furkan Ekici 1990 Hekimhan Doğumlu.

2012 Yılında Niğde Üniversitesi Resim İş bölümünden mezun olmuş. Heykel yapmaya başlamış. Hekimhan'da başlamış yapmaya. Ancak bir gün Arapgir Beleidye Başkanı Halük Cömertoğlu Hekimhan ilçesine giderek Ekici'ye iş teklifinde bulunmuş. Gel sanatını Arapgir'de yap bize de yardımcı ol demiş.

Arapgir Belediyesi El Sanatları Atölyesinde göreve başlamış. Emiroğlu Konağında yapılan heykellerin yapımında görev almış. Sonra da Arapgirli Paşalar ile Yazarların heykellerini yapmaya başlamış.

Yusuf Kamil Paşa'nın heykelini yapmış sonra da Aşık Rengi (Mehmet), Arapgitli Fehmi Gür, Şemsi Belli ve Kamil Durak'ın heykellerini yapmış. Arapgirli Cemal Paşa'nın heykelini yapıyor.

18. Yüz yılın sonlarında Arapgir'de yapıldığı tahmin edilen Molla Eyüp Mescidi ve Kütüphanesinin giriş yoluna yaptığı heykelleri yerleştirerek bu yolu sanat yoluna çevirmiş.

Arapgir Belediye Başkanı Halük Cömertoğlu, bir sanat adamına iş vererek Arapgir'de harikalar yaratmaya devam ediyor. Geleceğiz sanat adamı Furkan Ekici'de yaptığı heykellerle bölgenin en iyi heykeltraşı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

İşte Furkan Ekici'nin yaptığı sanat eserleri:

  

  

  

  

  

Top